Pangea i Gondvana

Milionima godina u prošlosti postojao je superkontinent Gondvana, koji je omogućavao dinosaurima da se slobodno kreću između dva kontinenta, Afrike i Južne Amerike. Paleontolozi s Južnog metodističkog univerziteta (SMU) su otkrili identične tragove dinosaura na obje strane Atlantskog okeana, što ukazuje na to da su Južna Amerika i Afrika nekada bile spojene.

Prije 120 miliona godina su dinosauri lutali superkontinentom pod nazivom Gondvana te su ostavili 200 otisaka stopala, a u to vrijeme je Gondvana bila dio veće kopnene mase nazvane Pangea.

Tim naučnika je otkrio otiske dinosaura na lokacijama koje su sada na dva potpuno odvojena kontinenta, a to su Brazil i Kamerun.

Kako se Gondvana počela raspadati, masivni kopneni most između Afrike i Južne Amerike je polako nestao prije 140 miliona godina. To je uzrokovalo pukotine ili procjepe u Zemljinoj kori. Kako su se tektonske ploče pomicale, magma se podigla iz unutrašnjosti Zemlje i stvorila “novu okeansku koru”. Na kraju je južni Atlantski okean popunio prazninu između novih kontinenata.

Udaljenost između otkrivenih otisaka veća je od 6.000 kilometara, a očuvani su u sedimentima nekadašnjih rijeka i jezera.

Više o Gondvani i Pangei, kao i litosfernim pločama je napisao i objasnio Alfred Vegener, njemački naučnik,koji se smatra ocem teorije “pomicanja kontinenata” koja je opisala današnji izgled Zemlje pomicanjem tektonskih ploča (kontinentalnih i okeanskih) kroz geološka razdoblja.

Alfred Vegener

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *