Sahara je najveća vruća pustinja na Zemlji , površine preko 9.100.000 km2 koja se nalazi u Sjevernoj Africi.

Sjevernoafrička pustinja Sahara se širi; polusušno područje geografski smješteno pod južnim rubom Sahare, zvano Sahel, polako guta pijesak. Golemi je to pojas zemlje koji se, u dužini od gotovo osam hiljada kilometara, s obala Atlantika proteže sve do istočne obale i Indijskog okeana, obuhvaćajući Senegal, Mauritaniju, Mali, Niger, Nigeriju, Čad, Sudan, Eritreju i Džibuti.

Klimatske promjene, desetljeća suše, deforestacije i prekomjerne ispaše pretvorila su ta ogromna prostranstva u neplodnu pustoš.
Sahelska inicijativa, odnosno Inicijativa Velikog zelenog zida (GGWI) iz 2005. koju je dvije godine kasnije podržala i pokrenula Afrička unija ima za cilj spriječiti dezertifikaciju područja koje se pruža preko cijele Afrike, od Senegala na zapadu do Džibutija na istoku. Sadnjom stabala – prvenstveno akacije, ali i drugog bilja otpornog na suše i vrućinu – u pojasu širokom petnaest kilometara obnovilo bi se tako do 2030. godine sto milijuna hektara degradiranog zemljišta.
Do 2020.godine, gotovo da nije bilo napretka. Onda se uključila Kina. Kina, naime, ima vlastiti projekt Velikog zelenog zida koji gradi od sedamdesetih godina; desetljećima, uz poseban sustav koordinacije kojim upravlja središnja vlada, vodi vlastiti rat protiv širenja pustinja Gobi i Taklimakan.

U Mauritaniji, gdje pješčane dine zatrpavaju autoceste i godišnje iscrpljuju 15 posto BDP-a, kineski naučnici uveli su “malu, ali moćnu” inovaciju: rešetke od slame u obliku šahovnice, tehniku usavršenu u pustinji Taklamakan. U kombinaciji s grmljem otpornim na sušu, ove rešetke stabilizirale su pokretni pijesak u blizini Nouakchotta, glavnoga grada Mauritanije.
U Etiopiji su kineski timovi čistili invazivno trnovito grmlje koje je zagušilo površine pod travom, oživljavajući pašnjake i utrostručujući prinose hrane za stoku rotacijskom ispašom.
Mali, Niger i Burkina Faso, čiji su građani među najsiromašnijima u Africi, “mogu se pohvaliti mineralnim bogatstvom koje nadilazi snove većine nacija” te da te tri zemlje Sahela imaju značajna nalazišta zlata, nafte, plina, litija, urana, kalaja…
